Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Elektroniczne obroże treningowe dla psów - mity i fakty!

Inspiracją do napisania tego artykułu było kilka rozmów ze znajomymi. Wieloktronie spoktałem się z opinią, że obroże elektroniczne nie są pozytywnie ocenianie w społeczeństwie. Po części wynika to z tego, że jesteśmy ekspertami w wielu sprawach, polityce, samochodach, sporcie, zależy od tego, którym torem idzie dyskusja. Tak samo większość posiadaczy psów jest "ekspertami" jeśli chodzi o szkolenie czworonogów. Po części opinie o tej pomocy szkoleniowej spowodowane są negatywnym skojarzeniem z słowami obroża i elektroniczna lub elektryczna. No, ale artykuł nie ma być o przesądach i subiektywnych opiniach tylko o obiektywnych faktach.

Moja Bella, Beagle x Shar pei, wiek 2 lata :)

Ty nie karzesz psa?

Prawdopodobnie każdy właściciel psa w jakiś sposób stara się trenować posłuszność psa. Ktoś częściej, inny rzadziej. Większość do tego celu wykorzystuje zarówno nagrody jak i kary fizyczne. Do tej pory nikt się nad tym nie zastanawiał. Co jest dziwnego w tym, że pies dostanie klapsa, gdy będzie nieposłuszny? Nic. Co się zmieniło z nadejście elektronicznych obroży? Po wejściu tych urządzeń na polski rynek, właściciele psów podzielili się na dwa obozy. Jeden wypowiada się na ich temat negatywnie, drugi chwali. Wszędzie na świecie jest podobna sytuacja, wydaje się, że stosunek jest 50:50.

Jakie są powody dla, których ktoś jest negatywnego zdania? Szukałem w internecie, opieram się teraz na pytaniach internautów. Plątamy się pomiędzy strachem, bezpieczeństwem a nieprawidłowym użyciem.

 

Użył ktoś do męczenia swojego psa elektroniczną obrożę?

Nie, większość używa własnych rąk...

Zabiła lub sparaliżowała kiedy obroża jakiegoś psa?

Nie, trzy voltova bateria raczej nikomu krzywdy nie zrobi...

Czy niepoprawne używanie może zaszkodzić zdrowiu psa?

Prawdopodobnie tak. Tak samo jak nadmierne karanie. Mówiąc prosto, jeżeli psa nadmiernie każesz, wystawiasz go na działanie stresu, który może spowodować nieprawidłowe działanie wewnętrznych organów.

 

Bella z obroża GPS połaczoną z obroża treningową (Sportdog TEK 2.0)

Używanie elektronicznej obroży przez niedoświadczonego użytkownika to męczeni psa. Ludzie używają obroży źle itp.

 

Te stwierdzenia powstają z wyobrażenia, że elektroniczna obroża w jakiś sposób szkodzi. Tak boli. Boli także kara ręczna. Jeżeli psa każesz w złym momencie, to obydwa sposoby są męczeniem. Uważam, że obroża takiemu zjawisku zapobiega. Obroża elektroniczna umożliwia reakcję, wzmocnienie komendy w chwili gdy tego oczekujemy od psa. Często opiekunowie psów starają się (bez sukcesów) wytłumaczyć psu, że popełnił błąd sporo czasu po fakcie, pies niestety nie potrafi skojarzyć swojego zachowani z przed jakiegoś czasu z tym co obecnie stara się wytłumaczyć jego pan.

Często jestem świadkiem sytuacji, gdy pies podczas spaceru, treningu ucieknie od właściciela. Oczywiście zadowolony wraca po kilku minutach. Co się dzieje? Najczęściej właściele każą psy za ucieczkę, dopiero po powrocie. Pies będzie myślać co jest grane? Uciekłem ok, wróciłem i kara? Nie ma to sensu dla niego. Osobiście nigdy w takim przypadku nie karałem psa. Ludzie karają psy a później dziwią się, że pies przez pół godziny chowa się pod autem.

W momencie kiedy w ręku mam pilot a pies obrożę na szyi, komunikacja jest natychmiastowa. Mówię komendę, jeśli pies jej nie posłucha (mogę przed użyć ostrzeżenia), wysyłam impuls, który jest dla niego nieprzyjemny, ale nie bolesny, przypomni mu co robi źle.  Jeżeli pies nie reaguje na słaby impuls, zwiększ poziom i wyślij raz jeszcze

Impuls...nie będę psa walić prądem...

Tak jak pisałem wyżej, urządzenie jest zasilane bateriami od 3 do 9 voltów. Nie jestem elektrykiem i nie umiem wytłumaczyć do czego dochodzi przy impulsie, ale tych urządzeń w swoim ręku miałem już całe mnóstwo, wszystkie testowałem na sobie. Jest to uczucie do jakiego jesteśmy przyzywczajeni dotykając czasami naelektryzowani poręczy. Słabszy lub mocniejszy impuls wg ustawienia. Słabszy poziom impulsu przypomina ukłucie szpilką.

Użycie może zmienić charakter psa

To zależy zawsze od Ciebie. Jeżeli nie wiesz jak radzić sobie z psem, raczej spokojnego psa z niego nie uczynisz. Elektryczna obroża może, służyć jako pomoc także do niewłaściwego szkolenia psa.

Nieodpowiednie użycie obroży łatwo rozpoznać.

Jednym z wytłumaczeń jest specjalnego rodzaju pamieć psów, która skupia swoją uwagę na doznaniach słuchowych i węchowych. Obroże wysyłają dźwieki - krótkie sygnały beep, podczas impulsu obroża zabuczy. Jeżeli pies nadmiernie otrzymuje takie sygnały (używanie bezpodstawne, źle lub bez powodu), przy innych podobnych dźwiękach będzie reagował w identycznych sposób (na szczęście nie ma dużo podobnych dźwięków).

Argumentem, że obroża dla psów jest czymś nienaturalny wogóle nie chcę się zajmować lu, że pies nie ma z tobą kontaktu itp. W obecnym świecie nienaturalne jest chyba wszystko dla psa i z większością tych rzeczy nie ma żadnego problemu.

 

Ja sam elektronicznej obroży używam rzadko, ponieważ Bella jej w większości czasu nie potrzebuje. Przydaje się przy ograniczaniu kilku zachowań i jest skuteczne (chętnie je inne odchody zwierzęce na spacerach). Nigdy nie zdażyło mi się aby Bella odmawiała założenia obroży, lub jej zachowanie się zmieniło. Bywa bardziej posłuszna gdy zobaczy, że kończy mi się cierpliwość i mógłbym wysłać jej korekcje. Muszę zaznaczyć, że nie jestem profesjonalnym szkoleniowcem a Bella to mój pierwszy pies. Jeżeli używasz elektronicznej obroży myśląc, nie popełnisz błędu. 

Kiedy czytam komentarze w stylu "widziałem człowieka z elektroniczną obrożą, uderzał psa, pies nie wiedział o co chodzi: już mi jest niedobrze. Zamiast powstrzymać człowieka, wyjść ze swojej strefy, ktoś opisuje swoje frustracje w dyskusji internetowej i przy okazji znięchęca do używania obroży elektronicznej.

 

Nie staje się właścicielem psa, ponieważ nie wiem czy go wychowam (ale możesz kupić obroże elektroniczną do rozwiązania problemowej sytuacji)

Codziennie rozmawiam z dziesiątkami ludzi, którzy starają się rozwiązać jakiś problem związany z psem. Nie kupują obroży dla zabawy i wspieramy takich ludzi. Najczęściej rozmowa zaczyna się od:

Mam psa ze schroniska – złośliwiec powie trzeba było go nie brać. I pozostawić w klatce do śmierci. Kury i krowy całe życie spędzają w zamknięciu i nikomu to nie przeszkadza. Uratujesz psa a potem słyszysz od anonimów, coś o nieumiejętności wychowania psa. Jeżeli jest problem, czasami na klasyczne metody jest za późno.

Pies ucieka za zwierzyną– to podstawowy instynkt. U niektórych silniejszy, u innych psów słabszy. Z tym może mieć problem nawet użytkownik z największą ilością postów na forum o pozytywnym szkoleniu.

Pes ucieka z terenu – w większości przypadków także tutaj działa instynkt, sarna lub suczka.

Pies szczeka w mieszkaniu, jeśli zostaje sam – według mnie jest to najsmutniejszy przykład. Pies szczeka, poniważ jego pan nie wraca. Ciężko odgadnąć jak będzie zachowywał się pies po Twoim wyjściu do pracy czy szkoły. Każdy pies jest inny i w wiekszości przypadków takie zachowanie to nie wina właściciela. Według mniej cały czas lepszym rozwiązaniem jest obroża antyszczekowa niż schroniska. Tam szczekać wolno, ale pan może nie przyjść nigdy.

Prawie każdy pyta się czy to jest bezpieczne? Nie może mu się nic stać? Wszyscy dbają o swoje psy. Każdy zaopiekował sie psem w dobrej wierze. I dlatego wierzę, że 99,9% naszych klientów i użytkowników elektronicznych obroży używa je rozważnie zgodnie z przeznaczniem.

Jestem obrońcą używania elektronicznych obroży w wyżej opisanych problemowych sytuacjach i dumny z tego, że mogę pomóc tak wielu psom i ludziom. Pośrednio pomagamy schroniskom, bezpośrednio właścicielom bardziej charakternych psów, dużej ilości ich sąsiadów w końcu śpi się lepiej, ale przede wszystkim pomagamy w tym aby psy były bezpieczne i miały spokojne życie w domu.

Istnieje inne rozwiąnie problemu

Większość opiekunów psów wypróbowała już wszystko przed zakupem, cały czas obracam się wokół tego tematu, obroże kupuje się dla psów problemowych. Jest to większość przypadków. Treningowe obroże elektroniczne były początkowo używane jako pomoc w treningu psów myśliwskich - w celu natychmiastowej komunikacji ze zwierzakiem. Obecnie obroże służą jako standardowa pomoc w treningu.

Specjaliści mówią…

Na świeciej jest wielu doświadczonych kynologów, których zdania są podzielone. Jedni popierają elektroniczne obroże, inni nie. Prześcigają się, ile lat już ćwiczą psy, jakie szkoły ukończyli, a jakie badanie przeprowadzili. Badań nie czytałem. Nie jestem też kynologiem, który trenuje psy od trzydziestu lat. Ale sprzedałem około 10 000 elektronicznych obroży. Od wielu klientó otrzymujemy informacje zwrotne. Nie zdarzyło się, żeby ktoś narzekał na problemy ze zdrowiem lub psychiką psa. Następnie czytam artykuł o elektronicznej obroży, gdzie autor stwierdza "doświadczeni kynologowie powodowali zdrowotne problemy u psów, bez użycia elektronicznej obroży". Oznacza to, że jesli pies jest w ciągłym stresie moż mieć to wpływ na prawidłową pracę trzustki. W ten sposób potwierdza się moja opinia, że zła zdanie o elektronicznej obroży treningowej to błąd. Są tylko źli ludzie.

Nawiasem mówiąc, często większość specjalistów przy okazji reklamuje swoje metody. Ich zdanie jest także subiektywne, tak samo jak moje (jako sprzedawcy obróż elektronicznych). Nie pozostaje powiedzieć nic innego, że metod jest wiele, ale wszystko i tak na koniec zależy od człowieka.

Podsumowanie ZA u PRZECIW obrożom elektronicznym

Poniżej krótkie podumowanie z pozytywnymi stronami użycia elektronicznych pomocy treningowych. W planie miałem napisać także negatywy, ale sami zobaczcie co z tego wyszło.

Pozytywne aspekty elektronicznej obroży dla Ciebi i psa:

  • Natychmiastowa komunikacja z psem, pies ma natychmiastowe info o swoim złym zachowaniu
  • Zwiększone bezpieczeństwo psa - nie ucienie, nie potraci go auto, nie zje czego nie powininen, nie padnie przypadkową ofiarą myśliwego.
  • Zwiększone bezpieczeństwo w okolicy - nie zaatakuje, nie pogryzie, nie skoczy
  • Poczucie wolności - smycz możesz zostawić w domu, kojec na ogrodzie może być otwarty
  • Mniej sytuacji stresowych w czasie problemowego treningu - pies nie boi się więcej kary od swojego Pana

Dlaczego i kiedy elektronicznej obroży nie używać?

  • Jeżeli zależy Ci na opinii kilku zakompleksionych ludzi.
  • Msz chorobę psychiczną i chcesz podwyższać swoje ego

Wniosek

Jeżeli cały czas zastanawiasz się nad zakupem obroży elektronicznej, weź sprawę w swoje ręce. Przeczytaj instrukcję obsługi, obejrzyj filmiki wideo dostępne online. Sam oceń tą pomoc.

Linków nie umieszczam, wszystko dostępne jest na Google, jeżeli zależy Tobie na podopiecznym zapoznaj się dokładnie z tym tematem.