Elektryczna obroza- "gryzienie na odleglosc"
Prezentujemy Wam ciekawy artykul o obrozy elektrycznej , ktory napisal Pan Jiří Čertík. Przeczytajcie o Jego doswiadczeniach z obroza.
Troche historii
Nadszedl czas zebym opisal swoje doswiadczenia z obroza elektryczna. Przeczytalem juz kilka burzliwych dyskusji jeszcze przed jej zakupem a takze po jej nabyciu. Doszedlem do wniosku, ze tym ktorzy zabieraja glos najczesciej i najglosniej brakuje praktycznego doswiadzcenia z produktem. Internetowe dyskusje na ten temat opanowali zapaleni milosnicy zwierzat, ktorzy by nic takiego nigdy nie uzyli oraz poddaja watpliwosci rozsadek ludzi korzystajacych obrozy elektrycznych.
Postaram sie te dyskuje w racjonalny sposob wyjasnic. Najpierw pokrotce opisze funkcjonowanie tego urzadzenia , przedstawie powody ,z ktorych zdecydowalem sie go wyprobowac , jak go uzywalem, czy sa z nim jakies problemy i co teraz o jego uzytkowaniu mysle.
Co to jest obroza elektryczna?
Amerykanie nazywaja obroze elektryczna : obroza treningowa, a chyba najlepszym okresleniem jest "klaps na odleglosc"
Zdjecie przedstawia wszystkie czesci zakupionego urzadzenia: obroza z malym pudelkiem, w ktorym jest odbiornik i dwie baterie,(na pierwszym planie widac waiant ldla psow z dluga sierscia) z pudelka wystaja dwie elektrody , na prawo dalekosiezny pilot z pokretlem do ustawiania sily impulsu (3) i przyciskami do dzwiekowego sygnalu i impulsu elektrostatycznego. W lewym dolnym rogu 9V bateria.
Obroze zapina sie na szyi psa , elektrodami do siersci. Nalezy nastawic odpowiednia dlugosc obrozy by elektrody przylegaly az do skory pod sierscia ale nie cisnely. Pilota najlepiej umiejscowic na smyczy i zawiesic na szyi wlasciciela aby szybko mogl go chwycic do reki. Zasieg urzadzenia to zwykle od 50 do 600 metrow.
Po krotkim nacisnieciu przycisku na pilocie miedzy elektrodami przejdzie impuls o sile nastawionej na nadajniku. Przy kolejnym nacisnieciu przycisku nastepuje seria impulsow trwajaca dopoki nie puscicie przycisku, trwa to maksymalnie 8 sekund.
Ten model posiada 10 stopni intensywnosci. Pierwszego wlasciwie nie czuc na skorze, drugi troszke boli, trzeci boli juz troche mocniej a przy 10 mozna juz podskoczyc. Jesli do elektrod przylozycie lampke testowa , to wedlug intesywnosci rozswietlenia mozecie zobaczy jaki poziom impulsu jest nstawiony.
Dlaczego w ogole zdecydowalem sie wyprobowac obroze elektryczna?
Ze wszystkich ksiazek o psach, ktore przeczytalem jasno wynikalo, ze kazdy z autorow chociaz raz uzyl czegokolwiek zeby upomniec lub ukarac niesfornego psa, lub zwrocic jego uage na to ze ma wlasciciela sluchac. Nawet sam zagorzaly przeciwnik elektronicznych obrozy Rudolf Desenský(5) , przyznaje sie, ze woli rzucic w sa kamieniem i go zranic niz znalezsc go zastrzelonego przez mysliwych. A takze slawny etolog Konrad Lorenz (6), ktory kochal psy i mial je cale zycie nie zawahal sie do niesfornego psa strzelic z wiatrowki. Elektryczna obroza jest wiec cywilizowanym srodkiem do pomocy treningowej.
My mamy Rakše-dziesieciomiesieczna suczke czeskoslowenskiego wilczka(4). Po kilku dyskusjach z roznymi wlascicielami psow tej rasy doszedlem do wniosku , ze pozytywna, bezstresowa metoda wychowania, jak nagrody, glaskanie i zabawy jest dobra ale tylko do czasu. Niektorzy wlasciciele przyznali to sami, u innych zauwazylem to ja z roznych rekacji, czesto przy pozytywnym nastawieniu nie mozna uzyskac calkowietego respektu i posluszenstwa psa.
Pomyslalem, ze chce miec za partnera psa tak swobodnego jak wilka, bez przymusu chodzenia na smyczy czy bycia zamknietym. Jednak przy przwolaniu musi reagowac natychmiastowo za pierwszym razem. Nasz pies jest duzy i ma przpomina wilka, mogloby kogos smiertelnie przestraszyc.
Jak uzywalem obrozy?
Obroze zalozylem Rakše pierwszy raz gdy miala 5 miesiecy, nosila go na spacery, wylaczony przez cale 2 miesiace aby do niego przywykla. Powiodlo sie nam to, poniewaz obroza do teraz jej nie wadzi i nie broni sie przed zakladaniem ani noszeniem.
30.1.2010,Na zdjeciu Rakša ma 7 miesiecy,a biedny fotograf nie uniknie jej jezora na fotkach. Kawalek wylaczonej obrozy jest widoczny pod broda psa.
Pierwszy raz obroze wlaczylem keidy miala 7 miesiecy. W tym czasie nie mialem z nia problemow, rozumiala kiedy ja wolalem i zawsze przychodzila. Musialem unikac sytuacji kiedy pierwszenstwo przed moja komenda braly pokusy np dzieci, starsze panie, zajace czy sarny.
Doswiadczonym nie musze mowic ze u psa zawsze dochodzi do postawienia na szali pokusy i respektu do pana. Czasami Raksa jest zainteresowana czyms innym niz sluchaniem mnie. Jesli przegapie odpowiedni moment zeby ja przywolac, Raksa popatrzy sie tylko na mnie i kontynuje swoja atrakcje. Zaczalem obroze uzywac wlasnie w takich sytuacjach , keidy zamiast sluchac mnie pobiegla za zajacem i pokusy sa silniejsze niz posluszenstwo.
Rezultat zostal osiagniety bardzo szybko. W kilku pierwszych dniach doszlo do 3 upomnien, a w przeciagu 2 tygodni do 5. Raksa szybko zapamietala do czego sluzy obroza i czego ma ja oduczyc. Od tej pory nie zdarzylo sie zeby nie przyszla.
Przebieg upomnienia wygladal tak, ze po impulsie krotko zakwiczala , ja powtorzylem przywolanie. Pies pokornie przybiegl i zostal pochwalony(1).
Teraz czasami odpuszczam noszenie obrozy. Za przejawy jej wilczego posluszenstwa moge uznac:
- powrot do mnie od gonionej sarny
- przywolanie do otwartego bagaznika, w ktorym nie lubi jezdzic
Problemy
Glowny probem mialem z wlasnym samoogarnieciem. Na poczatku balem sie zeby nie zrobic jej krzywdy tym "bardzo niebezpiecznym" urzadzeniem, dlatego bylem zdenerwowany co Raksa oczywiscie wyczula. Kiedy zaczalem uzywac nadajnika, nie wiedzialem ze nastawilem z aniska instensywnosc impulsu. Pies nie reagowal a ja myslalem ze ze zlosci rozwale urzadzenie.
Drugi problem jest jednak wazniejszy. Stopien bolu jest u psow zmienny, wplywa na to wilgosc powietrza, ruch. Sami mozecie sprawdzic to na sobie. Odczucie bolu zalezy takze oczywiscie od konkretnego psa, dla kazdego jest inne. Dlatego przed kazdorazowym zalozeniu oborzy elektrycznej, najpierw testuje ja na swojej skorze, czy impuls nie jest zbyt mocny(2).
Polecic obroze , czy nie polecac?
Wedlug mnie: mozna ja polecic.
Tak jak wiele innych wynalazkow , ten takze jest niebezpieczny ale zalezy to tylko od nas jak go uzyjemy. Normalny czlowiek, ktory nawet chwile zyje ze swoim psem na pewno najpierw pomysli nad tym jak takie urzadzenie uzyc i bedzie obserwowal poczatkowe reakcje psa.
Lepiej przy pierwszym uzyciu jest miec psa na smyczy, mozna wtedy skontrolowac reakcje psa. Bez smyczy nalezy dzialac wtedy kiedy macie juz zbudowany siny zwiazek z psem przynajmniej taki, ze pies biegnie do was po schronienie, jesli sie czegosc przestraszy.
I nie bojcie sie , normalnego psa jedna wasza pomylka nie zniecheci.
Internet jest dzis pelny wzmianek o psach skrzywdzonych przez obroze. Ja bym przeciwnikow obrozy elektrycznych rozdzielil na 2 grupy. Pierwsza grupa nic nie wie ale boi sie slowa "elektryczna" a druga grupa rozumie dzialanie i zamysl uzytku obrozy ale boi sie ze wiekszosc bezmyslnych ludzi uzyla by jej zle i w niebezpieczny sposob.
Ja jestem przekonany ze uzytku obrozy elektrycznej moze sie nauczyc kazdy. Wszystko zalezy tylko od checi i rozsadku.
Rakša biega juz wolno bez smyczy ,slucha si ei przywoluje ja wtedy gdy widze , ze ktos moglby sie jej wystarszyc. Lub aby ich z racji swojej sympatii calych nie oblizala.
Po 5 latach
20.10.2015
Dostalem pytania od kolejnych zainteresowanych, wiec postanowilem swoj tekst uzupelnic.
Nie musialem wiele razy uzyc obrozy elektrycznej. Nawet podczas dojrzewania Raksy, ktoro trwalo 2,5 roku. Teraz Raksa chodzi ze mna bez smyczy ani obrozy , doslownie wszedzie, w gorach, w lasach , po ulicach , wupale w mrozie do wszystkich sklepow i nie mam z nia najmniejszego problemu.
Ciezko dokladnie stwierdzic co na to wplynelo. Czy sprawila to tylko obroza, czy geny, czy odpowiednie wychowanie. Raksa ma teraz wspaniale zycie. Caly czas chodzi wolno, jesli trzeba przywolam ja z powodzeniem lub moge ja zostawic a zawsze bedzie czekac w jednym miejscu.
Przez 6 lat , kiedy poruszam sie posrod wlascicieli czeskoslowenskich wilkow , widzialem klika przypadkow pozytywnego, bezstresowego wychowywania. Nigdy bzm sie nie odzwazyl pojsc z tak wychowywanym psem miedzy ludzi, bez smyczy ani obrozy, poniewaz takie psy sluchaja si etylko wtedy keidy chca.
A jesli chodzi o uzupelnienie wychowania i o negatywne aspkety, to u zywej istoty nigdy nie mozemy oczekiwac stu procentowaych rezultatow , a wyniki zawsze zaleza od wielu czynnikow lepszych lub gorszych genow, umiejetnosci
Impuls do szyi jest najwieksza rzecza, ktroa kazdy potomek wilka bardzo dobrze rozumie i dlugo zapamietuje.
Uwagi
(1) Cytuje ze swojego meila 26.2.2010,gdzie szczegolowo napisano jak korzystac z :
...wydaje sie ze ta obroza elektryczna to byl dobry ruch. Dzis juz poraz drugi pies zostal przywolany od kurczakow,a to po wczorajszym calym dniupostu! Przebieg:
|
(2) Nasza Rakša impulsy odczuwa od 5 do 10. I reaguje tylko na kilkukrotny impuls. Nie umiem powiedziec czy jest to tylko dlatego ze ma nizszy stopien bolu ale jeszcze zaden lekarz nie stwierdzil ze ma jakiekolwiek uszczerbki na ciele przez uzywanie obrozy. Ciekawe jest, ze sam producent zaleca sprawdzenie impulsu od poziomu 5. Na aslabszy impuls pies reaguje jak na komara kolo glowy, na silniejszy kwiczy lub szczeknie. Jesli widzieliscie kiedykolwiek jak pies reaguje na elektryczne ogordzene np dla bydla, wiecie o czym mowie.
(3) Dzwiekowego sygnalu obrozy specjalnie nigdy nie uzywalem. Jednak Raksa jest na tyle madra, ze szybko by poznala ze z posluszenstwem wystarzcy poczekac na dzwiekowy sygnal , ktory nnie boli Jednak nie mam zamyslu aby obroze uzywac trwale.
(4) Czeskoslowenski wilk. Dzieki posiadaniu wilczych genow jest to najmniej zdegenerowana rasa psa. A takze mam wrazenie ze dzieki wilaczym genom uczy sie latwiej niz inne psy i jest inteligentniejszy. Czeskoslowenskie wilki bywaja bardzo aktywne, komunikatynwe, nabywajace silne wiezi z ludzmi. Ale posiada takze wilcza rozwage, ostroznosc i lowiecki zmysl. Wiecej o Raksie i jej rasie na www.raksa.certik.cz
(5)Rudolf Desenský: Jakpsia dusze raksa.certik.cz/literatura/desensky.
(6) Konrad Lorenz: Zycie z psem, raksa.certik.cz/literatura/lorenz.