Chcesz mieć gwarancję, że twoje zamówienie dojdzie przed Świętami? Produkty dostępne w magazynie zamów najpóźniej do 19.12 2024. 🎄
Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Choroby psów: nowotwór układu oddechowego

Jakakolwiek wzmianka o nowotworze przeraża każdego człowieka. Zwłaszcza kiedy problem dotyka naszych najbliższych. Do naszych bliskich należą także nasze zwierzęce pociechy, które są narażone na tę jednostkę chorobową tak samo jak ludzie. Jest to scenariusz, którego nie chciałby doświadczyć żaden właściciel. Czy jesteś w stanie zdiagnozować samodzielnie nowotwór? Jeżeli dojdzie do najgroszego czy istnieje jakieś rozwiązanie? Jakie?

Co jest przyczyną nowotworów drug oddechowych?

Jedną z możliwości jest dziedziczenie, niestety nic na to nie poradzisz. Z drugiej strony pamiętaj o tym, że Twój ulubieniec może się stać biernym palaczem! Statystyki pokazją, że pies w domostwie gdzie pali się papierosy umiera szybciej. Jeżeli właściciel psa lub ktoś inny w jego otoczeniu jest uzależniony od palenia, zagraża nie tylko zdrowiu ludzi wokół siebie, ale także zwierzków domowych. Krótko mówiąc, myślenie o tym, że bierne palenie nie wpływa na naszych ulubieńców to nonsens. . Najbardziej narażone są pieski z krótkim pyskiem, w odróżnieniu od np. jamników, których pysk jest w stanie przefiltrować szkodliwe substancje lepiej. Oczywiście, nie oznacza to, że problem ich nie dotyczy.

 

Objawy nowotworu w układzie oddechowym

W początkowie fazie bardzo cięzko jest rozpoznać jakiekolwiek guzy. Pies nie powie Ci, że coś mu dolega, ponadto na początku sam może tego nie zarejestrować. Objawy są głównie związane z układem, w którym nowotwór się rozwija. Pies może mieć problem z oddychaniem, duszności, kaszel, szybsze męczenie. Ktoś kto nie zajmuje się profesjonalnie leczeniem zwierząt raczej nie odgadnie z jaką chorobą ma do czynienia. Objawy w stadium bardziej zaawansowanym to chroniczny kaszel z wydzieliną ropną, wydzielina z nosa, ciągłe zmęczenie i utrata wagi. Z czasem pies zaczyna kaszleć krwią. Kolejną objawą może być zdeformowany nos. Jest to już wyraźny syngał do kontaktu z weterynarzem. Obecność guza weterynarz może potwierdzić wykonaniem zdjęcia RTG.

 

Możliwości leczenia

Najczęściej mamy do czynienia z nowotworami złośliwymi tworzącymi się w tkance płuc. Rokowanie jest wtedy ostrożne do złego, bardzo małe są szanse na wyzdrowienie. Możliwość leczenia zależy od typu guza, istnieje możliwość leczenia operacyjnego, decyduje o niej właściciel, należy pamiętać, żę wiąże się to często z dużymi kosztami. Terapia łączona (chirurgiczne usunięcie + chemioterapia), dotychczas opisywana jako najbardziej skuteczna. Prawdopodobieństwo sukcesu leczenia jest bardzo niska.  W niektórych przypadkach, zalecane pozostaje leczenie paliatywne (mające na celu zwiększenie komfortu życia pacjenta, poprzez redukcję bólu). 

 

Terapie wspomagające przy leczeniu raka

Ogólnie rzecz biorąc leczenie guzów u psów, w ostatnich latach posunęło sie wyraźnie do przodu. Pieskowi, który walczy z nowotworem możesz, podawać różne suplementy diety i dostosować jego dietę do wymagań. Pies w taki sposób lepiej radzi sobie z guzem i związanymi z nim objawami.

 

Możliwość leczenia nowotworów

Właściciel psa powininen oczywiście obserwować swojego, ulubieńca, aby możliwie szybko zareagować. W przypadku pojawieniea się, pierwszych oznak nie odkładaj leczenia w czasie. Kluczowe w leczeniu jest wielkość nowotworu, jego typ, ale także stosunek zwierzaka do weterynarza i wizyt u niego. Niektóre psy znoszą zastrzyki, podawania leku lepiej inne gorzej. Należy wziąć pod uwagę charakter psa, czy będzie w stanie poradzić sobie z trudnym leczeniem. Psychicznie i fizycznie. Piesek z niską odpornością organizmu, który przeszedł już kilka chorób i stosunkowo często ma problemy zdrowotne, ma niestety małą szansę na wyzdrowienie.