Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Jak dbać o oczy i uszy psów lub kotów?

Chyba każdy pies od czasu do czasu ma problemy z uszami lub oczyma. W większości przypadków powodem jest zapalenie, które nieleczone może prowadzić do poważnych stanów. Jeżeli Twój pies podejrzanie często drapie się po uszach lub trzęsie głową, należy być bardziej uważnym. Jeżeli będziesz ignorować problem, może mieć to poważne konsekwencje. Ważna w tym przypadku jest prewencja. Dlatego przeczytaj ten artykuł uważnie i sprawdź jak prawidłowo dbać o oczy i uszy psów i kotów.

 

Rozsądne czyszczenie uszu psów i kotów

Bez przesady, ta zasada obowiązuje także w przypadku pielęgnacji uszów psów i kotów. Szkodzi zarówno pielęgnacja do przesady lub nie zaprzątanie sobie głowy wogóle, gdy uszy zwierzaka po prostu ignorujesz. Powszechnym zachowanie jest czyszczenie uszy swoich ulubieńców patyczkami z watą, nie zawsze jest to dobrym pomysłem, ponieważ wydzielina jest w ten sposób wciskana jeszcze głębiej do ucha, może to doprowadzić do powstania zapalenia. Kanały słuchowe psów i kotów mają inną budowę niż kanały ludzi, dlatego zranienie podczas czyszczenia uszu jest prawie niemożliwe, ale bez wątpienia podczas pielęgnacji trzeba zachować ostrożność. Psy mogą mieć w uszach różne nieczystości, które patyczkiem z watą wepchniesz jeszcze głębiej, może to spowodować kłopoty.

O wiele bardziej delikatne są krople do uszu, doskonale wyczyszczą ucho i stanowią prewencje w zapaleniach ucha. Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Sprawdzoną marką są produkty Menforsan. Naturalny i delikatny płyn przeznaczony jest do usuwania nieczystości z uszu i do ochrony słuchu psów i kotów. Dezynfekuje wnętrze ucha, nawilża i zapobiega infekcjom. Rozpuszcza we wnętrzu ucha zrogowaciałe części skóry i wydzielinę uszną. Wystarczy, że krople zaaplikujesz bezpośrednio do ucha a następnie wytrzesz suchą szmatką.

Niezwykle istotny jest brak alkoholu w składzie kropli do uszu dla psów i kotów, zgodnie z zaleceniami weterynarzy. Ich produkcja oparta jest na najnowszych technologiach, wykorzystujących glicerynę, środki keratolityczne, wosk, środki zmiękczające i substancje zapachowe.

 

 

 

Jak poprawnie wyczyścić uszy psa?

Tak na prawdę, mało psów i kotów podchodzi pozytywnie do czyszczenia uszu, w większości są temu niechętne. Uciekają głową, koty potrafią w samoobronie nawet podrapać. Stosowanie aplikacji w postaci kropel jest prostsze, możesz je aplikować prosto do ucha bez użycia szmatki lub patyczka.

Postępuj zgodnie z poniższymi punktami.

  • Zawołaj psa i pochwal go, że posłuchał.
  • Jedną ręką przytrzymaj psu uchu a drugą zaaplikuj krople.
  • Nie oszczędzaj, płyn może wyciekać.
  • Następnie przemasuj psu ucho.
  • Następni pozwól psu odejść, niech potrzęsie głową, jest to naturalna reakcja, część płynu wyleci na zewnątrz, często z nieczystościami.
  • Następnie kanał słuchowy i wnętrzne ucha wysusz czystą szmatką, tamponem z waty lub higieniczną chustką
  • Po takim płukaniu ucha, szmatka powinna być minimalnie brudna.
  • Jeżeli ucho jest brudne, płukanie powtórz.
  • Uszy następnie czyść według uznania, raz na tydzień lub co dwa tygodnie.
  • Na koniec daj psu nagrodę - smakołyk.

Dlaczego nie lekceważyć pielęgnacji uszu?

Nie jest to opiekowanie się psem lub kotem aż do przesady? Absolutnie nie, zwłaszcza u psów zaniedbane uszy mogą mieć fatalne konsekwencje. Brudne uszy psa mogą doprowadzić do powstania zapalenia. Psy w takim przypadku trzepią głową, próbują łapką drapać ucho aby w ten sposób je wyczyścić. Ucho także może boleć - jeżeli dotkniesz je i zapalenie jest już w zaawansowanym stadium.

W takim przypadku lepiej udać się do weterynarza. Zaniedbane i nieleczone zapalenie może nieodwracalnie uszkodzić kanał słuchowy, w konsekwencji pies może stracić słuch. W niektórych przypadkach zapalenie może zagrozić życiu psa.

 

Dbaj także o oczy psów i kotów

Regularnie powinieneś dbać także o oczy psów i kotów. Regularnie się im przyglądaj, nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, także zdrowia. Błysk w oczach jest oznaką dobrej kondycji psa, z drugiej strony oczy podkrążone i zmęczone mogą oznaczać chorobę. Psom i kotom mogą w kącikach oczy tworzyć się śpioszki, jest to naturalne. Usunie sobie je sam łapką podczas mycia lub możesz zrobić to ty jako opiekuńczy właściciel. Nieusunięte śpioszki moga spowodować problemy, oczy mogą się lepić. Do czyszczenia możesz użyć także specjalnych środków, które zdezynfekują okolice oczu. 

Jeżeli Twój piesek ma długą sierść, powinieneś ją regularnie przycinać, aby nie pojawiały się w okolicach oczu. Po spacarze w kurzu (polna droga, ulica itp) powinieneś swojemu psiemu przyjacielowi przemyć oczy, wykorzystując do tej czynności jeden ze specjalnych środków do tego przeznaczonych. Jako naturalny produkt bez dodatków sztucznych możemy polecić roztwór Menforsan, przeznaczony do pielęgnacji oczu. nie zawiera także żadnych barwników. Dobrze usuwa suchą skóre lub śpioszki. Produkt nie zawiera alkoholu ma podobne pH jak skóra zwierzaka. Aplikacja jest bardzo prosta - nanieś trochę preparatu na czystą szmatkę lub tampon i delikatnie oczyść oczy.

Pielęgnacja oczu psa lub kota pomaga w zapobieganiu powstania różnych zapaleń lub wydzielin. Jeżeli zobaczysz jakieś zapalenie zawieź psa do weterynarza.

WSKAZÓWKA: Preparaty Menforsan możesz także wykorzystać do pielęgnacji sierści psów i kotów lub przy dbaniu o ich łapki.