Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Jak nauczyć psa / szczeniaka załatwiać się - na zewnątrz i w domu na macie

Do pierwszego znaczącego nieporozumienia może dojść między Tobą a Twoim nowym czworonożnym przyjacielem w momencie gdy pierwszy raz będzie w Twoim domu. Posika się raz, drugi, trzeci. Na to jeszcze przymrużysz oczy. Piesek musi się przyzywczaić. Na nauke psa załatwiania się w odpowiednim miejscu i czasie nigdy nie jest za wcześnie. Jak postępować żeby osiągnąć sukces?

Psy z natury są czyste i higieniczne. Jeżeli coś idzie nie tak, to z reguły jest to spowodowane złą komunikacją i błędami w szkoleniu. W wyjątkowych sytuacjach pies może z premedytacją załatwiać się w domu, ponieważ nie czuje, że jest poświęcane mu wystarczająco dużo uwagi lub jest zazdrosny - temu tematowi poświęciliśmy oddzielny artykuł Jak oduczyć psa załatwiać się w domu, gdzie omawiamy powody takiego zachowania i możliwości działania.

Ale, teraz wróćmy z powrotem do naszego nowego członka rodziny. Gdy przyniesiesz pieska ze schroniska, powinien już być przyzywczajony do czystości, dlatego skoncentrujemy się na małych szczeniakach. Nawiasem mówiąc, doświadczenie szkoleniowcy mówią, że łatwiej nauczyć załatwiania się psów starszych, niż małych szczeniaków. Przede wszystkim pamiętaj, że z małym szczeniakiem jest podobnie jak z małymi dziećmi - muszą załatwiać się częściej, ponieważ na razie nie mają opanowanej kontroli nad trzymaniem moczu i nie wytrzymają długo.

Właściwy moment, w którym małego pieska wynieść na zewnątrz, aby załatwił się możesz łatwo wyczuć. Pieska zabierz na spacer, natychmiast po przebudzeniu się i karmieniu, lub jeśli długi czas już się bawi. Interwały wyprowadzania na spacer musisz dopasować do pieska, każdy piesek jest inny i ogólne zalecenia moga się róźnić od rzeczywistych potrzeb Twojego szczeniaka, dlatego skup się na nim. Powszechnie, uważa się, że trzymiesięczny szczeniak miałby wytrzymać bez spaceru około 3 godziny. Zdrowy, roczny pies powinien wytrzymać całą noc. Pamiętaj, że tego typu zachowań pies nie nauczy się po trzech miesiącach, ale w ciągu jednego roku. Dlatego za przypadkowe moczenie sie nie karz psa, bądź cierpliwy,wyrozumiały i konsekwentny. Tylko w ten sposób nauczysz psa jak załatwiać się w kuwecie lub na macie. 

 

 

Jak prawidłowo wyprowadzać psa

Żeby Twój szczeniak zrozumiał, że "kałuże" i "bobki" robi się na zewnątrz, najlepiej jest mu to wytłumaczyć za pomocą pochwał. Wygląda to podobnie jak w przypadku każdego innego treningu czy uczenia komendy: pieska często chwalimy i nagradzamy zawsze gdy wykona prawidłowo czynność lub komendę, którą od niego oczekujemy. Natomiast nie upominamy naszego małego jeśli zauważymy, że szczeniak zrobił coś złego już jakiś czas temu a my zauważyliśmy to dopiero po pewnym czasie. Typowym przykładem jest kałuża w domu, która zobaczyliśmy dopiero po powrocie z pracy. Wskazane jest w takim przypadku ignorowanie, nie upominanie psa, po prostu posprzątaj i weź pieska na zewnątrz. Tam natomiast pochwal go jeśli załatwi się na trawniku.

Po tym jak szczeniak obudzi się lub zje, weź go na zewnątrz i postaw na trwaniku. W miejsach, gdzie są ślady zapachowe po innych pieskach, może być to dla niego łatwiejsze, obudzi się w nim instynkt znaczenia terenu. Jak tylko mały szczeniak zrobi kałuże lub bobek, natychmiast głośno go pochwal - trzeba zaznaczyć, że nie zależy co mówimy, ale w jaki sposób. Dołącz do tego głaskanie, od czasu do czas ulubiony smakołyk. Jeżeli złapiesz szczeniaka, na tym jak załatwia się przed Tobą w domu, możesz go w tej chwili upomnieć, i delikatnie poszturchać za skórę za szyją (taki sposób używają naturalnie psie mamy).

 

Jak psa absolutnie nie karać

Jeśli mamy w domu szczeniaka i uczym go jak się załatwiać, musisz się liczyć czasami z kałużą, którą będziemy musieli posprzątać. Dawniej stosowano różne metody, które miały oduczyć pieska sikania w domu, ale dziś są już nieaktualne. Nie ma coś przejmować, nie były skuteczne. Jeszcze raz trzeba zaznaczyć, nauczenie psa korzystania z maty, kuwety lub wychodzenia za zewnątrz, polega przede wszystkim na pokazaniu różnicy pomiędzy tym co jest oczekiwane (zrobiebnie kałuży na zewnątrz, chwalimy psa) a co niechciane.

Powinniśmy unikać następujących metod:

  • Moczenie pyska w kałuży – przychodzisz do domu, zobaczysz kałuże moczu i zamaczasz w nim pysk psa. Absolutnie nie. Twój pies zacznie bać się Ciebie i naruszy to Wasze wspólne stosunki. Stracone zaufanie psa, ciężko jest odzsykać
  • Karanie po przyjściu do domu – żadne inne kary wykonane po fakcie nie są pomocne. Pies wogóle nie wiem za co jest karany, następnym razem może zacząć się trząść gdy tylko usłyszy Cię za drzwiami. A tego z pewnością byś nie chciał.
  • Gazetą przez tyłek - na liście nic niedających kar, które nie prowadzą do niczego pozytywnego jest uderzenie zwiniętą gazetą i sypanie pieprzem w miejscu załatwiania się pieska.

 

 

Ubikacje dla psów

Ze szczeniakiem nie możesz być całe dni, czasami zostaje w domu sam. W takim przypadku, przyda Ci się ubikacja, kuweta dla psów. Możesz skonstruować coś sam w domu, lub kupić w specjalistycznych sklepach z akcesoriami dla psów. Minusem jest fakt, że szczeniak może przyzwyczaić się do wygodnego załatwiania się w domu.

  • Gazety – masz je zawsze pod ręką, jeżeli zauważysz, że piesek przygotowuje się, a Ty nie zdążysz wynieść go na zewnątrz, możesz awaryjnie użyć gazet. Gazet możesz użyć także jako wypełnienie kartonika, w ten sposób wyślesz psu sygnał - tutaj możesz się załatwić.
  • Kuweta dla kotów - niektórzy właściciele używają dla psów ubikacje, kuwet dla kotów, nie jest to akurat bardzo praktyczne. Szczeniakom w większości przypadków, ciężko przejści przez boczne scianki. Ponadto najczęściej taka kuweta wyścielona jest specjalną ściółką, które szczeniak przez przypadek może łatwo zjeść.
  • Ubikacja dla psównowością na rynku są specjalne przenośne kuwety, które symulują załatwianie się na zewnątrz. Zewnętrzną warstwę tworzy trawa syntetyczna, która umożlwia aby mocz przedostał się do pojemnika. Zaletą jest łatwość utrzymania w czystości i minimalne zapachy. Psia toaleta jest odpowiednia dla szczeniaków, starszych i chorych psów.

Jak z problemem poradzili sobie nasi klienci?

Na koniec parę praktycznych zaleceń, na podstawie doświadczeń naszych klientów.

  • "Gdy dziesięć lat temu, przynieśliśmy do domu szczeniaka labradora, pierwsze co zrobił to wielki bobek na środku pokoju. Było to po raz pierwszy i ostatni. Ważne jest aby zauważyć moment, gdy pieskowi się chce - najczęściej jest to spaniu, zawsze weź go na trawę. Po paru tygodniach, szczeniak swoim zachowaniem już sam dawał do zrozumienia, że chce na zewnątrz." (Alicja, Wrocław)
  • "Z doświadczenia wiem, że szczeniak musi wychodzić na zewnątrz co dwie lub trzy godziny. Przykładowo, gdy zaspokoi swój głód w ciągu pół godziny musi wyjść. Jeśli chodzi o nocne załatwianie się - możesz co trzy godziny nastawić budzik." (Natalia, Katowice)
  • "Musisz się z psem komunikować - zrób kałużę, zrób bobka.A następnie bardzo chwalić, nawet do przesady. Opłaci Ci sie to, gdy teraz wychodzę na krótkie wyjście, nie żaden długi spacer, mówię teraz idziemy robić kałużę a piesek już wie co jest grane, nie będzie długiego chodzenia, załatwi się i wracamy do domu." (Iwan, Toruń)