Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Obalamy mit dotyczący obróż elektronicznych

 

W tym artykule chcielibyśmy omówić często pojawiające się w sieci sugestie na temat powstawania oparzeń czy ran na skutek używania elektronicznej obroży treningowej.

Większość ludzi interesujących się tematem obroży opanowała juz podstawy. Impuls liczony  w miliamperach generowany przez odbiornik, nie jest w stanie spowodować uszkodzeń skóry lub warstwy podskórnej. Jeśli nadal nie jesteś w stanie wyobrazić sobie z jaką intensywnością działa obroża możesz skorzytać z wyszukiwarki Google (tutaj link bezpośredni). Przedstawiony diagram porównuje działanie obroży do popularnych urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, opiszemy teraz co może być prawdziwym problemem, który może się pojawić i któremu przypisuje się łatkę „palenia”.

Prawdziwy problem, który może spowodować niewłaściwe założenie oraz noszenie obroży to odleżyny. Odleżyny to uszkodzenia skóry o charakterze owrzodzeń, są efektem niedokrwienia tkanek wywołanego przez długotrwały lub powtarzający się ucisk. Odleżyny, często nazywane na forach jako „rany po działaniu obroży”. Mogą się one pojawić jeśli obrożę załóżymy w zły sposób lub obroża będzie noszona zbyt długo bez zdejmowania. Są to identyczne rany, które powstają w momencie gdy np. człowiek bez ruchu leży przez długi okres czasu w łóżku.

Rany te są rezulatem błędu człowieka a nie błędu urządzenia (łóżka).

Podsumowując rany te pojawiają się wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • Nieprawidłowe założenie: Obroża (odbiornik) musi być prawidłowo założona na szyi psa. Zarówno za luźne jak i zbyt ciasne dopasowanie jest złe. Jeśli odbiornik założony jest za ciasno i uciska skórę, elektrody mogą ograniczyć prawidłowy przepływ krwi, którego efektem jest martwica tkanek. Problem ten dotyczy najczęściej ludzi, którzy nie mogą wstać z łóżka i nie zmieniają swojej pozycji przez dłuższy czas. Możesz uniknąć potencjalnego problemu zmieniając pozycję odbiornika, na skórze psa co 3-6 godzin. Z drugiej strony jeśli odbiornik bedzie założony za luźno, będzie powodował tarcie  w wyniku zmiany pozycji głowy psa. W wyniku przesuwania obroży mogą powstać podrażnienia.  Wyobraź sobie ruch paznokcia po skórze w obrębie kilku centymetrów przez okres np. 12 godzin.  Skończy się mikrourazami, podrażnieniami skóry. Musisz tego unikać i założyć obrożę poprawnie.

Oba problemy może pogorszyć dodatkowy czynnik:

  • Nieprawidłowy czas noszenia: Jeśli pies nosi obrożę dłużej niż zalecany przez producentów czas (10-12 godzin/dzień) mogą powstawać odleżyny. Straszne zdjęcia pojawiające się w internecie są wynikiem ZA DŁUGIEGO czasu noszenia urządzenia (myśl o dniach, tygodniach bez zdejmowania obroży). Sytuacje wynikają tylko i wyłącznie z zaniedbania. W klinikach weterynaryjnych pojawiają się zwierzęta z takimi problemami w wyniku przedłużonego noszenia tradycyjnych obróż z materiału, skóry lub metalu. Problem dotyczy więc każdego rodzaju obróż. Ludzie nie zwracają uwagi rozluźnienie obróż w stosunku do rosnących jeszcze psiaków. Rezultat to popularne w internecie zdjęcia.

 

Każdy pies jest inny, psy mają różnej długości sierść, stan zdrowia skóry. Czynniki te odgyrwają znaczącą rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania obroży. Niektóre psy bez problemu mogą nosić obrożę przez cały dzień, u innych zaczerwienienia mogą być widoczne po kilku godzinach.

Najlepszą radą jakiej możemy udzielić jest po prostu zwrócenie uwagi na skórę psa w okolicach szyi przy użytkowaniu obroży treningowej, antyszczekowej czy systemu niewidzialnego ogrodzenia.  Kilka razy w ciągu dnia sprawdź kondycje skóry.  Upewnij się, że odpowiednio założyłeś obrożę, sprawdź czy są jakiekolwiek zaczerwienienia. Jeśli tak przesuń obrożę na drugą stronę szyi lub zdejmij obrożę. Pozwól przez jakiś czas oddychać skórze.

Jeśli używasz wodoszczelnej obroży, a skóra psa jest mokra po kąpieli lub mocnym deszczu, śniegu, możesz zdjąć na chwilę odbiornik, pozwól skórze wyschnąć.  Wilgoć pod plastikowym odbiornikiem  może przyspieszyć powstanie podrażnień. Postępuj tak samo jak po biegu/joggingu w deszczu. Chcesz wtedy po przyjściu do domu mieć jak najszybciej suchą stopę. Jeśli będziesz chodzić w mokrych skarpetach i butach, tarcie połączone z wilgocią przyspieszą powstanie pęcherzy, odcisków, podrażnień.

Użytkowanie obroży to nie fizyka kwantowa.  To zdrowy rozsądek, dobre zarządzenie czasem i opieka nad psem. Jeśli kolejny raz ktoś zasugeruje Ci, że elektroniczną obrożą treningową możesz spalić psa, poświęć moment na wyjaśnienia. Pora odejść od stereotypowego postrzegania elektronicznych obroży treningowych.