Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Trening idealnej posłuszności psa: Posłuch w praktyce

Maksymalne posłuszeństwo psa jest dobre dla Ciebie i Twojego psiego przyjaciela. Niezakłócona relacja oparta na zaufaniu, gdzie pies bez wahania spełnia Twoje instrukcje pozwoli Ci spędzić więcej niezapomnianego czasu razem. Już z tego, że samego pieska nie będziesz zostawiać w domu, ponieważ na spacerze ciągnie, ucieka i nie stosuje się do poleceń. Posłuch opłaca się. Jak wytrenować psa do doskonałego posłuszeństwa i mieć z niego doskonałego kumpla przez całe życie?

 

 

Posłuszeństwo to coś czego oczekujemy od naszego psa. Psy z natur są bardzo pojętne, kochają nas i w większości przypadku chcą stosować się do naszych komend. Reszta zależy od nas, nie jest tego mało: cierpliwość, konsekwencja, jasne polecenia, timing i odpowiednie nagrody to podstawa każdego trenigu psa, który doprowadzi do doskonałego posłuszeństwa.

Czasami nauczyć psa posłuszeństwa jest dla opiekunka niebywałym problemem. Jesteśmy tylko ludźmi i też się mylimy. W większości przypadku za bardzo wierzymy we własne siły i bez żadnego teoretycznego przygotowania zaczynamy trening. Może być tak, że proste komendy, które powininen znać każdy piesek takie jak "siad" lub "zostań" mogą zarówno dla nas jak i naszych czworonogich partnerów stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego spojrzymy dzisiaj dokładnie jakie są zasady szkolenia, które doprowadzą do kontroli nad psem i oszczędzą nam dużo zmartwień.

 

Podstawowy trening posłuszeństwa

Siad, leżeć, czekaj, do mnie lub aport. Są to podstawowe komendy, których jest w stanie nauczyć sie każdy pies. Podstawowy trening psa dotyczy właśnie tych czynności. Trening posłuszeństwa to warunek, niezbędna baza do nauki innych komend, jeżeli będziemy od niego takowych oczekiwali. I nawet jeśli nie chcemy, aby pies kontynuwał bardziej skomplikowany trening np. agility, powinniśmy u swojego psa wzbudzać szacunek i respekt.

Najczęstszymi błędami, które człowiek popełnia przy treningu jest niedokładność, gdy nie oczekujemy od pieska spełnienia pełnego zadania lub nasze komendy są niepełne i niezrozumiałe dla psa. Podstawą sukcesu treningowego jest jasna i dokładna komunikacja z psem, która prowadzi do sukcesu szkoleniowego jakim jest posłuszność.

 

 

Zasady doskonałego treningu

Czego Jaś się nie nauczy...To znane wszystkim przysłowie można z przenieś prosto do świata treningu psów. Jest bardzo ważne aby trening posłuszeństwa psa, dostosować do wieku, umiejętności i talentu do nauki. Trening psa za każdym razem musi być ciekawy, pies nie może się nudzić. Jednocześnie musimy wziać pod uwagę jego fizjologiczne potrzeby nigdy nie ćwiczyć do totalnego zmęczenia. Warto zastosować przerwy, które można wykorzystać do zabawy lub regeneracji. Bardzo ważne jest aby brać pod uwagę temperament i charakter psa - niektóre psy uczą się szybciej, innej potrzebują więcej cierpliwości i dokładności. Moment wyboru rasy psa to chwila, która może mieć dla przebiegu szkolenia bardzo duże znaczenie.

Polecenia, których uczymy psa muszą być jasno sformułowane. Dla każdej z komendu wybieramy jedno słowo, które zrozumiale wypowiadamy, dodając ruch ręką lub inny gest. Musi być on pokazywany zawsze w ten sam sposób aby pies go zarejestrował. Początkowo musimy wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Naszym celem jest aby pies wykonał komendę dokładnie, szybko i po jednym poleceniu. Jeżeli pies opanował już daną komendę, nie należy uznawać nauki za zakończoną. W momencie gdy zauważysz, że trening nie wykonywany jak sobie tego życzymy, wróć do podstaw, krok w tył i doskonal bazę. Ważne jest upewnienie siebie: czy na prawdę nasza komenda była jasna? Czy pies nie jest już zmęczony lub chory?

 

Nagrody i kary podczas szkolenia

W każdym przewodniku psiego szkolenia, zawarta jest jedna zasada: nigdy nie karzemy psa za niespełnioną komendę! Pozwalamy mu chwilę odpocząć a następnie dalej w spokoju powtarzamy daną komendę. Pamiętamy oczywiście o jasnej komendzie. Za każdą poprawę, poprawnie wykonaną komendę pochwal psa i daj mu ulubiony przysmak.

Ta metoda szkolenia, w której brak jest kary, jest dla psa pozytywną motywacją. Treningu nie będzie się bał (nie skorzajrzy go z karą), ale swój trening będzie chciał przeprowadzić jak najlepiej, ponieważ posłuszeństwo będzie koajrzyć z nagrodą - głaskaniem, smakołykiem i radością swojego opiekuna. Naturalnym dla psa jest powodowanie radości ludziom. Innymi słowy, udany trening, prowadzi do doskonałej posłuszności i ma wywoływać przyjemne i nieprzyjmne odczucia. Przyjemne odczucia wzbudza głaskanie, pochwała czy nagroda natomiast nieprzyjemne to pokarania lub ciągnięcie smyczą.

 

Co może ograniczać psa?

Każdy dzień jest inny, to zasada obowiązuje też przy szkoleniu. Istnieją niektóre obiektywne okoliczności, które mogą obniżać skupienie lub działanie psa. Widzimy to także po sobie, niektórym z nas wystarczy zmiana pogody aby poczuć swoje ograniczenia i wytworzyć w głowie limit. Podobnie mają psy.

  • Zmęczenie– w kółko powtarzany trening doprowadza do zmęczenia, które otępia uwagę psa, pies traci zainteresowanie treningiem. Dlatego zawsze stosuj regularne przerwy i odpoczynek.
  • Otoczenie – w momencie gdy uczysz swojego psa nowej komendy, ważne jest aby znaleźć spokojne miejsce, które zna i nikt wam nie przeszkadza, aby pies mógł się skupić tylko na Tobie
  • Przygotowanie – przed treningiem piesek powinień wyjść na spacer i przebiec się. Nie powinno się tuż przed treningiem karmić go, ponieważ może sie rozleniwić i myśleć o odpoczynku na nie działaniu.

 

                          

Dekalog sukcesu treningowego

Przygotuj smakołyki, obrożę i smycz uzbroi się w cierpliwość i mocne nerwy. Podczas treningu bierz pod uwage kilka zasad, które pomogą Ci i Twojemu psu.

  1. Trener jest tylko jeden. Pies powinien mieć swojego opiekuna, wybierz członka rodziny, który będzie psa trenować.
  2. Jasne komendy są podstawą sukcesu. Nie zmieniaj słów i intonacji głosu.
  3. Ćwicz w miejscu psu znanym i spokojnym, aby pies mógł poświęcić cała swoją uwagę Tobie.
  4. Piesek przed treningiem powinien być wybiegany, ale nigdy zmęczony.
  5. Pamiętaj o regularnych przerwach w ćwiczeniu - trening prowadź 5 minut, następnie zrób przerwę.
  6. Wasz związek buduj na zaufaniu. Nigdy nie używaj przemocy i nie bądź oschły.
  7. W momencie gdy pies wykona dobrze komendę, pochwal go i nagrodź smakołykiem.
  8. Bądź dokładny i konsekwentny.
  9. Nie przenosi swojego złego humoruy na psa, co ważniejsze nie odbijaj sobie na psu.
  10. Powtarzanie to matka mądrości i prowadzi do sukcesu szkoleniowego.

 

 

Czytaj też: Jak nauczyć psa podstawowych komend?