Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Trening z obrożą elektroniczną: Rady jak jej używać i szkolić psa

Kupiłeś elektroniczną obrożę treningową? Zaczynasz trening swojego psa? Zdecydowałeś wyszkolić go i oduczyć powtarzających się złych zachowań, na przykład pogoni za zwierzyną w lesie? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcje w jaki sposób poprawnie używać obrożę elektronicza i zwiększyć efektywność treningu, przez co osiągniesz satysfakcjonujące rezultaty.

W czym pomoże elektroniczna obroża?

Elektroniczną obrożę treningową możemy porównać do przedłużonej ręki trenera. Niewątpliwą korzyścią jest możliwość reakcji na odległość, np. w przypadku gdy pies pobiegnie w lesie za sarną i nie reaguje na Twoje komendy. Za pośrednictwem nadajnika, który trzymasz w ręce, możesz wysłać psu syngał - ostrzec go lub zwiększyć intenstywność Twojej komendy (za pomocą wibracji, dźwięku lub impulsu). Oczywiście musisz sobie uświadomić, że elektroniczna obroża nie jest magiczną różdżką, to pomoc treningowa która w znaczny sposób ułatwi i przyspieszy naukę komend i posłuszeństwa Twojego psa.

  • Elektroniczna obroża ułatwia trening psa. Jest efektywną pomocą treningową.
  • Pomaga oduczyć psa złych nawyków (jedzenie odchodów, uciekanie, skakanie, szczekania itd.)
  • Umożliwia reakcję na odległość (o wiele większa skuteczność treningu)
  • Bezpośrednia komunikacja z psem bez wpływania na jego psychikę i używania bolesnych metod
  • Pomaga w szybszym wyszkoleniu psa i jest efektywna

Konkretne obroże treningowe, pomagają np. wyszkolić psa, aby wrócił do Ciebie po komendzie, służą także do wyegzekwowania podstawowych komend (siad, leżeć) lub aby nauczyć psa bardziej skomplikowanych czynności (przygotowanie psa do wystawy czy zawodów). Obroże możesz wykorzystać nie tylko poprzez wysyłanie sygnałów w momentach złego zachowania psa, możesz też chwalić psa, przykładowo dźwięk możesz wykorzystać jako nagrodę po dobrym zachowaniu. Każdy kynolog lub profesjonalny szkoleniowiec wie jak ważne są pochwały w całym procesie treningowym.

Jak wybrać obrożę treningową?

Podstawą sukcesu treningowego jest wybór odpowiedniej obroży, którą będziesz trenował swojego psa. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na zasięg jaki jest Tobie potrzebny, wagę psa, rodzaje funkcji, które obroża oferuje jako korekcje (impuls, dźwięk, wibracja), istotna jest również marka urządzenia. Więcej podpowiedzi znajdziesz w artykule: Jak wybrać obrożę elektroniczną.

 

Start z obrożą elektroniczną

Gdy już zdecydujesz sie na konkretny model obroży treningowejpo jej rozpakowaniu przeczytaj koniecznie instrukcję obsługi lub obejrzy video jeśli jest dostępne w serwisie Youtube. Każdą obrożę obsługuje się troszkę inaczej i oferują one różne funckje,

Jeszcze przed założeniem obroży musisz pamiętać o tym, że zwierzak jest bardziej wrażliwy niż człowiek. Dlatego bardzo istotne jest aby obroże wybrać według wagi psa a impuls dopasować do jego wrażliwości, pies w żadnym wypadku nie może wyć po sygnale.

Psa powoli, stopniowo przyzwyczajaj do obroży. Psy są mądre i szybko się uczą. Na początku wykorzystaj obrożę do wzmocnienia komendy, które pies już zna i wykonuje. Nie wysyłaj psa od razu na głęboką wodę, łatwiej będzie psu zrozumieć jaki jest cel działania impulsu, podczas treningu komend, które zna. Jeżeli widzisz, że pies reaguje tak jak sobie tego życzysz, możesz zacząć wprowadzać obrożę, w momentach, które do tej pory stanowiły dla Ciebie i dla Twojego psa problem. 

Wybór impulsu na obroży elektronicznej

Jest to kluczowa sprawa. Zakładamy, że już przyzwyczaiłeś psa do noszenia obroży. Regularnie przez kilka dni powinineś zakładać obrożę bez wykorzysytwania korekcji. Po tym okresie możesz rozpocząć szkolenie, na komendach, które zna. Wybierz jak najniższy poziom impulsu. Stopniowo zwiększaj poziom impulsu do momentu, w którym zobaczysz, że pies odczuł sygnał (obrót głowy, ruch uszami, szukanie czegoś). Impuls, który wybrałeś w ten sposób, będzie odpowiedni do szkolenia. Powiedz komendę, którą zna i wzmocnij ją impulsem. Pierwszy trening przeprowadzaj w domu lub w okolicy, którą pies bardzo dobrze zna. Przy mocniejszym bodźcu zewnętrznym (np. sarna), być może będziesz zmuszony zwiększyć poziom impulsu.

W jaki sposób pies powininen zareagować? To, że sygnał jest skuteczny, sygnalizuje ruch psa po wysłaniu korekcji, powinineń w jakiś sposób zmienić swoje zachowanie. Taki impuls będzie idealny do treningu psa. Jeżeli wybrałeś impuls za silny - pies wyje, lub szybko ucieka obniż jego intensywność!

Komunikacja z psem z pomocą obroży elektronicznej

Pisalismy, że obroża treningowa to jakby przedłużona ręka przy treningu. Obroże możesz używać w różny sposób. Ważne aby sygnały wysyłać zawsze z tym samym zamiarem. Przykładowo jeśli sygnał dźwiękowy wybrałeś jako pochwałę nie używaj go nigdy jako ostrzeżenie lub w formie kary. Dźwięk możesz wybrać także jako odpowiednik komendy "do nogi", pamietaj aby nigdy nie zmieniać wybranego kontekstu syngału. Przycisk wibracji możesz wysyłać jako ostrzeżenie po komendzie, jeśli pies nadal jej nie wykonuje wyślij impuls na odpowiednim poziomie.

Trening komend za pomocą elektronicznej obroży

Kiedy już pies i Ty zapoznałeś się z działaniem obroży treningowej. Przyzwyczaiłeś do noszenia. Wybrałeś odpowiedni poziom impulsu oraz znaczenie poszczególnych korekcji. Możesz zacząć szkolenie, najlepiej z podstawowymi komendami np. przywołaniem psa. 

Najlepiej pierwsze treningi przeprowadzać w znanej okolicy lub domu. Załóżmy, że jesteś w parku. Pozwól mu odejść. Następnie podaj komendę "do mnie", "do nogi" i naciśnij przycisk wibracji. Jeżeli pies przybiegnie do Ciebie, pochwal go i nagrodź ulubionym przysmakiem. Nagradzanie jest bardzo ważne w procesie treningowym. Jeżeli pies nie zareaguje, zawołaj go znowu. Tym razem jako wzmocnienie komendy użyj impuls elektrostatyczny na odpowiednim poziomie. Bardzo ważny jest timing oznacza to, że korekcja z obroży musi przyjść najpóźniej do 3 sekund po wypowiedzeniu komendy. W innym przypadku pies może nie skojarzyć komendy z korekcją i w efekcie cały proces treningowy może niepotrzebnie się wydłużyć.

 

 

Ucieczka za zwierzyną

Pies bez smyczy w lesie to wygoda dla dwóch stron. Jeśli Twój pies ucieka za zwierzyną, może być to niebezpieczne. W tej sytuacji także możesz użyć elektronicznej obroży. Postępuj podobnie jak w przypadku innych komend. Pamietaj, że dla psa dzika zwierzyna może być na tyle mocnym bodźcem, że może pozostać głuchy na Twoją komendę a poziom impuls wybrany przez Ciebie może okazać się za niski. W takiej chwili bardzo ważny jest zasięg obroży, im większy zasięg i szybsza reakcja tym większe szanse na zatrzymanie psa. Znakomitą opcją dysponuje obroże firmy Canicom, które mają Booster. To przycisk awaryjny, z impulsem na poziomie wyższym niz normalnie używany. Booster programujesz z wyprzedzeniem w domu, dzięki czemu w momencie ucieczki nie tracisz czasu na zwiększanie impulsu do poziomu skutecznego.

Błędy podczas szkolenia z obrożą treningową

Tak jak już powiedzieliśmy elektroniczna obroża nie jest sama w sobie lekiem na całe zło. Ważne jest aby przyzwyczaić psa do noszenia obroży, nauczyli co oznaczają poszczególne funkcje, wzmacniali nimi komendy i przede wszystkim używali regularnie i konsekwentnie. Czasu i poświęcenia nie zastąpisz obrożą treningową. Ważne jest aby pies rozumiał komendy! Na początku postaraj się aby pies egzekwował Twoje komendy w warunkach klinicznych w domu czy w ogrodzie, następnie przenieś je do miejsc gdzie realizowanie poleceń sprawia psu największy problem.

Elektroniczne obroże nie przynoszą oczekiwanych rezulatów najczęściej z powodu jednego czynnika - człowieka. Jeżeli obroży używamy nieregularnie, w różny sposób, w złym czasie, syngały wysyłane są za późno. To wszystko może sprzyjać zminimalizowaniu efektu. Często powtarzanym błędem nie nieprawidłowe założenie obroży, oba punkty kontaktowe musza być w bezpośrednim kontakcie ze skórą psa. Zdarza się, że włąściciele stosują za niski lub za wysoki poziom impulsu. Problemem jest zbyt szybkie działanie za pomocą korekcji bez przyzwyczajenia psa do noszenia obroży, pies po prostu może być zaskoczony nową obrożą i dodatkowo impulsami. 

Każdy opiekun, który chce używać obroży powinineń pamiętać, żeby pies był podczas treningu zdrowy i wypoczęty. Komendy, polecenia powinny być zrozumiałe i nie zapominaj nigdy o nagrodzie np. w formie głaskania, nie zawsze musi to być ulubiony smakołyk.