Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Komendy dla psa.Tutaj znajdziesz wszystkie, które powinieneś znać

Masz szczeniaka? Trenujecie wspólnie i chcesz go nauczyć wielu przydatnych komend? Poświęcasz mu już na prawdę sporo czasu i kończą Ci się pomysły, czego go teraz nauczyć? Tutaj znajdziesz wszystkie komendy dla psa, które Ty i on musicie znać. Zajmie Was to na długi czas!

Trening psa to nic łatwego, ale to także świetna zabawa. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego włochatego kumpla. Trening psa może wyglądać różnie. Możesz pieska nauczyć zwykłych i podstawowych komend, jak na przykład "Czekaj", "Siad", "Leżeć". Ta absolutne podstawy, które pies powinien znać. Jeżeli Twój trening psa nie jest skuteczny, zastanów się nad tym co robisz źle. Ciągle ćwiczysz te same komendy? Pokazałeś psy czego od niego oczekujesz? Trening psa, ułatwi Ci także elektroniczna obroża. Sprawdź czy jej potrzebujesz.

Dostosuj komendy do psa

Zanim przyjrzymy się liście komend dla psa, trzeba doprecyzować pewne informacje odnośnie samego szkolenia i tego jak psy mogą reagować. Każdy pies jest inny. Znam Pana, doświadczonego kynologa, który miał wręcz idealnie wyćwiczonego psa, owczarka niemieckiego. Po jego śmierci, postanowił zaopiekować się szczeniakiem tej samej rasy. Piesek ma już dwa lata a jego opiekun doświadczony szkoleniowiec, cały czas nie może poradzić sobie z posłuszeństwem. Pies reaguje w zupełnie odmienny sposób na komendy niż jego poprzednik, który tak jak zaznaczyłem był owczarkiem niemieckim.

Niektóre psy są szczególnie sprytne i ineligentne. Uczą się bardzo szybko. Podstawowe komendy opanują bardzo szybko i chcą uczyć się kolejnych. Są także psy, którym trening sprawia trudności, tak samo jak ich właścicielom. Pamiętaj, aby zawsze precyzyjnie wyjaśnić psu komendę, żeby nie było wątpliwości czego od niego oczekujesz. Zawsze używaj tych samym komend. Jeżeli używasz komendy "czekaj" nie zmieniaj jej na "stój" itp.

Jeżeli pies jest bardzo inteligentny, nie ma obowiązku wydawania mu rozkazów. Wystarczą gesty. Wskazania. Może nastąpić jeszcze inna sytuacja, pies będzie reagował tylko na komendy, które są dla niego pozytywne. Przykładowo "Idziemy na spacer do lasy" większość psów zareaguje bez problemu. Tylko niektóre z nich zareagują na "do nogi" w momencie gdy koło nich w krzakach pojawi się sarna.

Trening komend powinineń Cię bawić. Jeśli jest dla Ciebie nudny, pies także się nudzi. Jest to jedna z największych barier jeśli chodzi o konsekwentną naukę. Nigdy nie używaj siły, bądź pozytywny. Cierpliwość i dokładność jest kluczem. Tłumacz i trenuj. Wyposaż się w nagrody. Wykorzystuj smakołyki i głaskanie. Poniżej obiecane komendy - niektóry z nich to zupełne podstawy, inne są zaawansowane, dedykowane wprawionym opiekunom i pojętnym psom.

 

Podstawowe komendy dla psa

  • Siad – tą komendę powinnień wykonywać każdy pies. Zawołaj psa do siebie, podaj komendę i przyciśnij delikatnie palcami w okolicy dolnej pleców. Pokaż mu czego od niego oczekujesz. Prawidłowy siad to siad na na nogach ułożonych symetrycznie. Kręgosłup w pozycji neutralnej.
  • Do mnie – to kolejna podstawowa komenda, dzięki której przywołasz psa. Wypowiedz jego imię i dodaj komendę. Podczas treningu tej komendy, pomoże Tobie smakołyk ukryty w dłoni, który po spełnieniu komendy piesek dostanie jako nagrode.
  • Leżeć – tą komendę trenuj dopiero po nauce podstawowej komendy jaką jest siad. Najpierw wydaj komendę "siad" a następnie "leżeć", możesz do pomocy delikatnie pociągnąć jego przednie nogi aby przejść do pozycji leżenia. - jeżeli piesek zostanie w tej pozycji bez Twojej pomocy, pochwal go. Następnie trenuj komendę "leżeć" już bez Twojej pomocy..
  • Zostań– to podstawowa komenda, która jest kluczowa, dlatego poświęć jej wystarczającą ilość czasu. Najpierw posadź psa wykorzystując komendę "siad" i dodaj komendę "zostań". Odejdź kilka kroków. Jeżeli piesek czeka, przywołaj go do ciebie i porządnie do pochwal i nagrodź. Zwiększaj stopniowo odległość i czas przywołania. W fazie zaawansowanej odejdź za róg a następnie wróć. W ten sposób wychowany pies będzie potrafił bez problemu poczekać przed sklepem, ponieważ będzie wiedział, że jego pan wróci.
  • Do nogi – tą komendę wykorzystaj do nauczenia chodzenia przy nodze. Przywołaj pieska. Następnie dodaj komendę "do nogi" i ukierunkuj go od tyłu dookoła nogi i przyciągnij go do swojej lewej nogi. Przejdź kawałek i powtórz komendę "do nogi". Powtórz kilkukrotnie, pieska nagrodź zawsze jeśli komenda jest zrealizowana prawidłowo. Możesz także wykorzystać smycz, i przy jej pomocy korygować ruch psa.

Jeśli piesek zna już podstawowe komendy i robi je bez problemy, możesz dodawać stopniowo kolejne komendy. Inspiracją mogą byc poniższe komend

 

Komendy dla psa, które ćwiczą jego pozycję

  • Stój – możesz wykorzystać w chwili gdy chcesz aby pies wstał ze siadu. Powinień podnieść się na wszystkie cztery nogi, kręgosłup neutralnie, głowa w górze. Ćwicz tak długo aż pozycja będzie prawidłowa. Tak samo jak w przypadku ćwiczenia innych komend, nie zapomnij o nagrodzie.
  • Góra/dół – ta prosta komenda określa w jaki sposób pies ma się poruszyć. Przykładowo jeśli pies wejdzie na kanape a Ty powiesz "dół", powinień zeskoczyć. Jeśli będziesz chciał, aby pies wskoczył na przeszkodę np. na boisku treningowym, przekażesz komendę "góra"

 

Komendy dla psa, które określają czynność

Omówiliśmy już komendy "do mnie" "do nogi". To komendy, które określają miejsce. Kluczowe są inne komendy, których pies powinień się nauczyć.

  • Waruj – ta komenda nakazuje psu, aby został na miejscu do momentu, w którym właściciel go nie zawoła. Obowiązuje to zarówno w przypadku gdy widzi opiekuna (jeśli odejdzie się na drugą stronę ogrodu) oraz w przypadku gdy zniknie (np. za róg domu). Tą komendę trzeba trenować stopniowo. Zawsze pamiętaj o nagrodzie jeśli pies Cie posłucha.
  • Czekaj – uwaga nie używaj zamiennie z komendą "zostań".  Określ kiedy i jak będziesz używać tych komend. Komenda "czekaj" nakazuje, aby pies został na swoim miejscu oraz nie poruszył się ze swojej pozycji, np. siadu.
  • Pilnuj – wykorzystaj tą komendę np. w przypadku gdy odchodzisz z domu, pies może się poruszać bez ograniczeń, ale chcesz, aby strzegł ogrodu lub mieszkania. Komenda "pilnuj" oznacza, że pies powinień szczekać lub warczeć, gdy pojawi się nieznany gość.
  • Do siebie – są sytuacje, gdy chcesz psa wysłać na jego miejsce. Oczywiście powinno być ono z wyprzedzeniem stworzone. Każdy pies powinien mieć swoje legowisko. Jak psa namówić, jeśli nie chce posłuchać? Spróbuj wyposażyć psa w ulubiony przysmak lub inną nagrodę, w którą wyposażysz legowisko.

Komendy przynieś, szukaj i inne

Ucząc psa odpowiednich komend, sprawisz, że pies będzie nosić rzeczy lub pomoże w ich szukaniu. Podstawą jest oczywiście aportowanie, które bawi większość psów.

  • Aport – z tą komendą nie powinieneś mieć dużo pracy. Aportowanie to ulubiona rozrywka większości psów. Wyposaż się w ulubioną zabawkę - piłeczkę lub kość. Zawołaj psa do nogi. Rzuć zabawkę i zawołaj "aport"
  • Przynieś – jeśli chcesz, żeby pies przyniósł aportowaną rzecz, dodaj komendę "przynieś". Możesz wykorzystać to także w innych sytuacjach np. "przynieś smycz".
  • Szukaj – psa możesz nauczyć szukać. Przykładowo kluczy lub telefonu. Najpierw zapoznaj psa z rzeczami, które będzie szukać, baw się z nimi.
  • Daj/ puść - tych komend możesz użyć w momencie gdy pies znadziesz szukaną rzecz. Pokaż dłoń i powiedz "daj". Jeżeli chcesz aby pies puścił rzecz na ziemię powiedz "puść"
  • Fuj – tą komendę znają wszyscy opiekunowie. Psy chętnie pożerają zakazany rzeczy, np. odchody innych zwierząt. Idealną komendą do odwołania takich zachowań jest krótka komenda "fuj". Jeżeli przyłapiesz psa w momencie próbowania odchodów, chwyć go delikatnie za skórę na szyi i dodaj komendę "fuj"
  • Przestań/nie wolno/zostaw to – czynności, których pies nie powinien wykonywać jest wiele. Dopasuj do nich łatwą komendę. Na przykład "przestań" lub "nie możesz".
  • Nie skacz – niektóre psy bywają szczególnie wesołe, swoich opiekunów witają skakaniem. Nie jest to mile widziane. Dlatego powinieneś oduczyć go skakać. Przeczytaj także szczegółowy opis, jak oduczyć psa skakać.

Komendy pozytywne, dla wzmocnienia związku

Trening psa to nie tylko wymagania, ale także zabawa. Dlatego powinineś znać kilka komend jak łapa, poproś, szczekaj. Rozweselisz w ten sposób siebie, pieska i innych.

  • Łapa – tą komendę prawdopodbnie znasz. Tak, to wspaniałe uczucie gdy pies da Ci łapkę, a ty ją symbolicznie uściskasz. Najpierw naucz psa komendy "siad" a następnie dodaj "łapa". Większość piesków szybko zrozumie tą komendę. Razem z komendą, pokaż swoją dłoń, możesz także delikatnie pokazać czego od niego oczekujesz.
  • Poproś – tej komendy naucz psa przy pomocy smakołyku, który trzymasz w ręku. Piesek siedzi. W momencie komendy "poproś" pies powinien przenieść ciężar ciała na tylne łapki a przednie łapki uniosą się w pozycji proszenia. Możesz nagrodzić psa smakołykiem lub zabawką.
  • Ukłon – zdolnego psa możesz nauczyć także komendy "ukłon". Pomoże Ci znowu smakołyk. Komenda w pozycji stojącej psa, koło przednich łapek połóż smakołyk a ręką doprowadź psa do pozycji, w której pochyli głowę a tylną część ciała wyciągnie ku górze. Możesz obejrzeć instruktażowe wideo.
  • Plecy – tą komendą namawiasz psa, aby obrócił sie na plecy i pokazał swój brzuch, wyprostował głowę i brodę, Ty możęsz go w nagrodę podrapać.
  • Daj głos – to komenda, która może psa rozbawić. Czasami szczczekać jednak nie chce. Przeczytaj dokładną instrukcję, jak nauczyć psa szczekać na rozkaz.

 

Ekstra komendy dla sprytnych psów

Tutaj bonusowa część. Jeżeli Twój pies na prawdę wykazuję się inteligencją a Ciebie trening komend bawi, możesz przeglądnąć ksiązkę 101 psich sztuczek - Sundance Kyra. My wybraliśmy dla Ciebie trzy komendy dla każdego zdolnego psa.

  • Przynieś smycz – idziesz na spacer? Wyślij psa po smycz. Trening tej komendy jest pododny, do klasycznej komendy "przynieś", z tą różnicą, że odrzucasz smycz i dodajesz komendę "przynieś smycz" aby pies zapamiętał to połączenie. Nastepnie pokaż pieskowi, gdzie odkładasz smycz.
  • Gazeta/aport – lub cokolwiek co pies uniesie. Ta komenda może stać się zabawna, szczególnie gdy pies często uczestniczy z Tobą w zakupach. Możesz go naprzykład nauczyć, żeby niósł gazetę. Jeżeli bez problemu chodzi przy nodze, wypiedz komendę "nieś" i pokaż mu gazetę.
  • Sprzątnij zabawki – tak, do tego też możesz zachęcić psa. Naucz psa odnosić zabawki do wyznaczonego miejsca. Wyślij psa po zabawkę komendą "przynieś" pokaż mu gdzie ma ją postawić. Następnie komenda "puść". Jeżeli te komendy pies rozumie, możezs spróbować zrealizować komendę "sprzątnij"