Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Podstawowa komenda dla psa: klucz do posłuszeństwa i harmonijnego rozwoju

Pojawienie się nowego psa w rodzinie jest ekscytującym wydarzeniem, ale niesie ze sobą również pewne obowiązki. Jednym z najważniejszych obszarów szkolenia nowego psa są podstawowe komendy. Właściwe i konsekwentne metody szkoleniowe zapewniają, że pies będzie posłuszny i bezpieczny, a ty będziesz mógł żyć razem w harmonii. Oto kilka podstawowych komend, których należy się nauczyć i które warto znać:

Siad

To podstawowe polecenie jest jednym z pierwszych, które pies powinien opanować. Kiedy pies siada, kontroluje swoje impulsy i okazuje szacunek. Komenda ta jest przydatna w wielu sytuacjach, na przykład podczas zapinania smyczy lub przed karmieniem. W nauczaniu komendy "siad" ważną rolę odgrywa zazwyczaj smakołyk. Przyprowadź psa do siebie, wydaj komendę i naciśnij palcami na jego pupę. Pokaż mu, co ma zrobić. Następnie, oczywiście, daj mu smakołyk i pochwal go. Później przestań prowadzić go ręką i po prostu zawołaj "siad". Na tym etapie zawsze chwal i nagradzaj psa smakołykiem.

Leżeć

Komenda "leżeć" jest przydatna do uspokojenia psa, na przykład podczas wizyty u weterynarza. Ćwicz to podstawowe polecenie po tym, jak pies nauczy się komendy "siad". Powiedz psu, aby najpierw usiadł, wypowiedz komendę "leżeć", a następnie przyłóż smakołyk do jego pyska. Przesuń dłoń z przysmakiem w dół, aby skłonić psa do położenia się. Jeśli pies pozostanie w pozycji leżącej bez Twojej pomocy, pochwal go.

Do mnie

Przywoływanie jest jedną z najważniejszych komend, które pies musi opanować. Bezpieczne przywołanie może zapobiec ucieczce psa i uchronić go przed niebezpieczeństwem. Ćwicz je w cichym otoczeniu, gdzie nic nie będzie ci przeszkadzać. Zawołaj go po imieniu i dodaj komendę. Smakołyk ukryty w dłoni, który pies otrzyma jako nagrodę, lub jego ulubiona zabawka mogą pomóc w wyćwiczeniu tej komendy.

Zostań

Komenda "zostań" uczy psa pozostawania w miejscu, dopóki nie powiesz mu, że może odejść. Komenda ta jest przydatna, gdy chcesz, aby pies pozostał na miejscu, na przykład po otwarciu drzwi. Najpierw uspokój psa komendą "siad", a następnie dodaj komendę "zostań". Odejdź kilka kroków. Jeśli pies czeka, przywołaj go do siebie i pochwal oraz nagródź. Stopniowo zwiększaj odległość i czas przywołania. Na bardziej zaawansowanym etapie szkolenia, przejdź na przykład za róg, a następnie wróć.

Zostaw

Czasami zdarza się, że futrzak zaczyna wykonywać jakąś czynność, która nam się nie podoba. W takim przypadku można użyć komendy "nie wolno", gdy chcemy, aby natychmiast zaprzestał danej czynności. Podobnie, można również użyć komendy "fuj". Czasami przydatne jest uzupełnienie polecenia instrukcją "puść".

Na miejsce

Przydatna będzie również komenda "na miejsce". Komendy tej można nauczyć psa, wysyłając go w określone miejsce (na przykład do łóżka) za pomocą smakołyku. Gdy tylko pies wejdzie na miejsce, nagródź go. Podczas uczenia tej komendy będziesz również używać gestu, w którym podnosisz palec i wskazujesz miejsce, do którego pies powinien się udać.

Ważne jest, aby pamiętać, że szkolenie psa wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnego wzmocnienia. Jeśli pies nie zrozumie lub nie wykona polecenia, bądź cierpliwy i spróbuj ponownie. Nigdy nie stosuj kar fizycznych ani chamstwa podczas szkolenia, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych zachowań i zniszczyć zaufanie między tobą a psem.

Prawidłowo wyuczona i opanowana podstawowa komenda wzmocni relację między tobą a twoim psem i pozwoli ci stworzyć harmonijną i radosną koegzystencję.