Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Trening głuchego psa z elektroniczną obrożą. Da się? Jak?

Gdy Twój piesek nie słyszy nie jest to żadna tragedia, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Z głuchym psem także spędzisz niezapomniane, zabawne chwile i możesz mieć pewność, że będzie Twoim wiernym przyjacielem. Tak, do niektórych rzeczy musisz się przyzwyczaić, m.in. do tego, że nie zareaguje na Twoje wołanie. Dzięki pomocy gestów możesz go nauczyć chodzenia przy nodzie i wykonywania podstawowych komend takich jak siad lub leżeć. Niektóre głuche psy bez problemu przechodzą nawet bardziej skomplikowanym szkoleniem! Wszystko zależy od komunikacji i cierpliwości. Trening głuchych ułatwiają elektroniczne obroże.

O głuchych psach często możesz usłyszeć, że są nerwowe i agresywne. Niektórzy weterynarze zalecają nawet szczeniaki z wrodzonym brakiem słuchu uśpić! Pies może także stracić słuch podczas życia, np. po zapaleniach lub w wyniku innych chorób. Także w procesie starzenia. Nie jest to groźne. Raczej kierujemy się stereotypami.

Utrata słuchu u psów

  • Wrodzony brak słuchu – dziedziczna choroba, często związana z białą sierścią.
  • Kongenitální hluchota – zpravidla následek zánětu ucha.
  • Sensorineurální hluchota – vzniká abnormalitami kochleárního systému, sedmého hlavového nervu a poruchami nervových drah a center v mozku

Niestety głuchota psów w większości przypadków jest nieuleczalna, ale nie jest przeszkodą do prowadzenia pełnowartościowego życia i bycia szkolonymi. Trening głuchych psów przebiega podobnie jak psów słyszących, potrzeba cierpliwości i dokładności - zamiast sygnałów dźwiękowych używa się gestów.

Rex nie widział a potem stracił słuch

Gdy przed siedmioma lety znaleźliśmy na łące przy ulicy siedzącego pieska, który był wyczerpany i zrezygnowany wzieliśmy go do siebie do domu i został u nas. Był ślepy. Weterynarz oceniał go na dziesięć lat. Po 3 latach stopniowo tracił słuch. Żył z nami jeszcze kolejne 3 lata nie widząc i nie słysząc, był zadowolony i pełny energii. Za każdym razem cieszył się ze zbliżającego się spaceru, aktywnie wąchał wszystko wokół i interesowała go przyroda. Cieszył się z miski pełnej jedzenia. Oczekiwał kontaktu - przytulał się do nas, chciał nas poczuć.

Tak na prawdę, obawiałam się tego jak będzie się orientować, ale opanował to perfekcyjnie, świetnie zapamiętywał teren, mimo częstych zmian, mieszkanie, domek letni i mieszkanie rodziców. Bez problemu poruszał się po ogrodzenie. Gdy jeszcze słyszał, wypuszczaliśmy go bez smyczy, gdy zbliżał się do przeszkody wołaliśmy: Uwaga. Bez problemu zatrzymywał się. Gdy stracił słuch, spacery odbywały się cały czas tylko, że na smyczy, zawsze był ciekawski, nauczył sie zatrzymywać na delikatne pociągnięcie, np. przed przejściem dla pieszych. Na kolejny sygnał smyczą ruszał dalej. Bardzo ważne jest komunikowanie się z psem. Jeśli słyszy lub nie słyszy. Często widzę jak właściciele głuchych psów nie starają się z nimi komunikować.

Jedyna zaleta utraty słuchu. Gdy odkurzaliśmy podczas gdy Rex spał mogliśmy swobodnie odkurzać wokół niego, a on nawet nie myślał o przebudzeniu się. Wcześniej (prawdopodobnie po doświadczeniach od poprzednich opiekunów) bał się każdego najmniejszego dotyku. Ostatnie lata jako stary pies musiał dużo spać, mógł spać mimo dzwonków czy naszego hałasowania. Oczywiście to, że nie słyszał nie oznaczało, że od czasu do czasu nie zaszczekał! Jest to częstę pytanie ludzi: potrafi szczekać, jeśli nie słyszy? Oczywiście, że tak.

Jak komunikować się z głuchym psem?

Komunikować się możesz nie tylko z głuchym psem, ale z psem głuchym i ślepym, musisz wybrać odpowiednią drogę. Zaletą jest, że głuche psy w większości przypadków widzą, komend możesz je nauczyć za pomocą gestów nie jest to żaden problem - w ten sam sposób komunikują się głusi ludzie.

Przykładowo Rosie Gibbs, która wcześniej uczyła głuche dzieci, nauczyła się języka komunikacji makaton, któy później wykorzystała do treningu swojego psa. Znajdował się w schronisku ponieważ poprzedni właściciele nie mogli sobie z nim poradzić, był trochę agresywny, ale do opanowania. Szybko się uczył, także gesty i znaki zrozumiał bardzo szybko w ciągu pierwszych dwóch tygodni znał około 15 sygnałów. Dziś zna 50 i należy do psów, które zwyciężają w różnych psich zawodach i konkursach.

Nie musisz mięc w domu championa, ale możesz mieć znakomitego przyjaciela, na którym możesz polegać! Głuche psy także można dobrze wychować i nauczyć ich posłuszeństwa. Najcięższe są początki i zmierzenie się z tym. Następnie jak przy każdym innym treningu komunikować się odpowiednimi komendami, które powinny być cały czas takie same. Gdy uczysz słyszącego psa komendy siad, wybierasz jedną komendę - siad. Przy treningu głuchego psa wykorzystaj jeden gest ręki.  Trzeba dodać, że w czasie profesjonalnego treningu, opiekunowie nie wrzeszczą na swoje psy tylko często dodają gesty, których obserwator może nawet nie zauważyć.

Jedyne z czym, musisz się liczyć to to, że piesek nie przybiegnie na zawołanie i nie przywołasz jego uwagi. W tym momencie pomaga technologia - mile widzianą pomocą, która jest wykorzystywana przez szkoleniowców zajmujących się treningiem głuchych psów jest obroża wibracyjna. Trening głuchego lub niedosłyszącego psa taka obroża bardzo ułatwia, trzymając w ręku nadajnik możesz wysłać sygnał - wibracje dzięki temu zwrócisz na siebie uwagę psa a gestem przywołasz go do siebie.

Elektroniczne obroże dla głuchych psów

Elektroniczne obroże dla głuchych psów wysyłają wibracje, można także używać impulsu elektrostatycznego. Ułatwiają trening psa, wibracje pomagają skupić ich uwagę i zastępują głos - przywołanie psa.

Treningowe elektroniczne obroże dla psów pomogą także w przypadku, gdy szczeniak urodził się głuchy, również w momencie gdy piesek ogłuchnie w czasie swojego życia i trening trzeba rozpoczynać na nowo, ponieważ zamiast komend głosowych reaguje na komendy gestem.

Głuchy pies tak samo jak każdy inny potrzebuje nagrody, przy treningu używaj przysmaku jako nagród. Przykładowo komenda siad - ćwicz gestem ręki, gdy rękę z przysmakiem podniesiesz nad głowę i pokierujesz ją w dół do momentu, w którm pies usiądzie, daj nagrodę. Następnie gest ćwicz bez przysmaku.

Jedno z doświadczeń: "Mam psa, który stracił słuch w wieku 6 lat, obecnie ma 10. Gestów pies powinien nauczyć się jak najszybciej, najlepiej jako szczeniak. Ciężkie dla mnie było non stop pokazywać idealnie te same gesty, miała tendencje do wysyłania komend głosowych, na gestach musiałam się skupić aby były cały czas takie same. Mimo wszystko udało nam się nauczyć podstawowych komend" opowiadała właścicielka głuchego psa podczas jednej dyskusji.

Video: Popatrz jak trenować głuchego psa.

 

Przykłady wibracyjnych obroży dla głuchych psów

Na szczęście oferta obroży wibracyjnych, które umożliwają ćwiczenie głuchych psów stale się rozrasta. Do najczęściej sprzedawanych modelów na polskim rynku należy obroża Petrainer PET916N, jest to podstawowa, obroża treningowa z zasięgiem 300 metrów i wodoszczelnym odbiornikiem. Jest to najlepszy model w kategorii cena jakość dla właścicieli psów, którzy zaczynają trening psów.

Większym zasięgiem do 550 metrów charakteryzuje się elektroniczna obroża treningowa Aetertek AT-216D. Jest to nowy model, który od swojego poprzednika różni się typem korekcji. Oprócz dźwięku są tu oczywście wibracje i impuls elektrostatyczny, który możesz ustawić na 7 poziomach. Oczywiście dźwięku nie będziesz używać, ale większość obroży ma dostępne wszystkie 3 rodzaje korekcji, po prostu przy treningu nie będziesz korzystać z ostrzeżenia dźwiękowego.

Zasięg 1 000 metrów ma nowy model obroży treningowej Reedog FX-500 2w1. Jest to urządzenie, które jako jedynie i pierwsze na świecie łączy elektroniczną obrożę treningową i ogrodzenie w jednym. Ta kombinacja zapewni Ci, że pies nie ucieknie z ogrodu a jednocześnie będziesz mógł psa trenować na spacerze. Obroża ma jako korekcje wibracje, dźwięk i impuls.

Zobacz inne obroże wibracyjne, które możesz wykorzystać do szkolenia głuchego psa.