Zadzwoń do nas (Pn 9-17, Wt 8-16, Śr 10-18, Czw-Pt 7-15)

Instalacja drzwiczek dla psów i kotów: Gdzie i jak je zamontować?

Kupiłeś drzwiczki dla Twojego kotka lub pieska, zabierasz się do instalacji w drzwiach wejściowych Twojego domu lub garażu? Zastanawiałeś się, w jaki sposób zamontować drzwiczki? W którym miejscu? Zapoznaj się z naszymi zaleceniami, które poprowadzą Cię przez instalacje drzwiczek krok za krokiem.

Drzwiczki zapewniają psom i kotom swobodę. Tobie też. Nie ma potrzeby nieustannego otwierania i zamykania głównych drzwi wejściowych, za każdym razem, gdy Twój ulubieniec zechce wyjść na zewnątrz. Drzwiczki dla psów są bardzo popularne w wielu europejskich krajach i USA. Zapewniają możliwość spaceru, zawsze gdy tego zwierzak potrzebuje, bez problemu wróci też z powrotem do domu, na swoje legowisko, ponieważ na dworze właśnie zaczął padać deszcz. Drzwiczki możesz także użyć w drzwiach między pokojami. O wielu zaletach drzwiczek dla psów i kotów możesz przeczytać w artykule Drzwiczki dla psów i kotów oszczędzą Twój czas i ciepło! My natomiast spojrzymy teraz na przebieg instalacji.

Zanim drzwiczki zainstalujesz, uwaga na jakość

Już podczas wyboru drzwiczek dla psów i kotów, zwróć uwagę, z jakiego materiału są wykonane i jak wyglądają. Ułatwi to ich montaż, jednocześnie unikniesz niespodzianek podczas ich używania. Drzwiczki powinny sie otwierać lekko, ale jednocześnie być szczelne, w ten sposób zmniejszysz straty ciepła, ograniczysz przeciągi i wejścia nieproszonych gości - owadów czy myszy. Kluczową sprawą jest wybór prawidłowego rozmiaru drzwiczek, aby pies lub kot bez problemu nimi przeszedł. Ma to znaczenie szczególnie dla psów. Dlatego psa dokładnie zmierz a dopiero potem wybieraj drzwiczki - zwróć szczególną uwagę na wysokość i szerokość psa. Dobra wiadomość jest taka, że w ofercie są drzwiczki przeznaczone dla najmniejszych jak i największych ras. Przeczytaj więcej o wyborze drzwiczek dla psów i kotów lub po prostu zobacz, jakie drzwiczki dla psów i kotów są dostępne na rynku.

 

Gdzie zainstalować drzwiczki dla psów i kotów?

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż drzwiczek dla psów i kotów do zwykłych drzwi wejściowych lub w drzwiach wewnętrznych. Montaż możliwy jest praktycznie w drzwiach ze wszystkich materiałów drewna, sklejki, tworzyw sztucznych, szklanych lub metalowych. Większość drzwi ma grubość od 3 do 5 cm, dlatego montaż jest łatwy. Aby ułatwić sobie montaż możesz drzwi wyjąć z zawiasów, jeżeli nie masz duszy majsterkowicza, możesz zlecić montaż złotej rączce lub poradzić się specjalistów, bez problemu poradzą sobie z instalacją.

Łatwy i bezproblemowy jest montaż przede wszystkim w gładkich, prostych (bez ozdób) drzwiach. W przypadku drzwi ozdabianych np. kasetonowych lub witrażowych, musisz wziąć pod uwagę ich konstrukcję i dokładnie przemyśleć, w którym miejscu drzwiczki zainstalować. Ostrożność należy zachować także w przypadku montażu drzwiczek do części szklanych, łatwiej przeprowadzić instalację w jednowarstwowym szkle, szkło podwójne to skomplikowana sprawa, w niektórych przypadkach nie ma możliwości instalacji.

Drzwiczki dla kota lub psa możesz oprócz instalacji w drzwiach umieścić w ścianie, niezbędne sa jednak do tego zdolności budownicze. W ścianie możesz przykładowo stworzyć tunel i drzwiczki umieścić w nim.  Lub w ścianie zrobić wnęke, zmniejszyć ścianę o wysokość cegłu lub użyć w wycięciu płytę gipsowo-kartonową.

 

 

Montaż drzwiczek dla psów i kotów

Przychodzi dzień instalacji. Drzwiczki dla swojego psa lub kota są wybrane, przygotowujesz się do ich montażu. Obowiązkowo musisz przygotować odpowiedni sprzęt. Miej przy sobie:

  • Elektryczną lub ręczną piłę
  • Śrubokręt krzyżakowy
  • Wiertarkę
  • Miarę i długopis
  • Poziomicę

 

Podczas instalacji drzwiczek dla psa lub kota zapamiętaj jedną zasadę: lepiej zmierz dwa razy, zanim wytniesz, źle wymierzony i wycięty otwór w Twoich drzwiach wejściowych będzie ciężko naprawić. Przy montażu zwróć uwagę na materiał, z których wykonane są drzwi. Drzwi drewniane lub ze sklejki nie sprawiają problemów, w przypadku drzwi szklanych lepiej zaufać specjalistom.

  • Zacznij od zmierzenia wysokości Twojego psa. Dolna część drzwiczek powinna sięgać mniej więcej do początku jego klatki piersiowej. Upewnij sie, że zwierzakowi będzie się wygodnie wchodzić i wychodzić.
  • Pemiętaj, że psy przez drzwiczki nie prześlizguje się tylko przechodzi, na początku wstawia głowe, następnie przednie łapy, tułów a na końcu tylne nogi. Dlatego wysokość instalacji drzwiczek wybierz według tych kryteriów.
  • Następnie zmierz rozmiary drzwiczek i naszkicuj je na drzwiach.
  • Piłą wytnij w drzwiach wymierzony i narysowany wcześniej otwór.
  • Następnie zamocuj drzwiczki i dokręć je śrubami wg instrukcji.

 

Wideo! Instalacja drzwiczek dla psów i kotów

Zobacz wideo i inne instrukcje drzwiczek dla psów i kotów.